program do poprawy jakości starych nagrań wideo
Edycja i poprawa jakości starych nagrań wideo

Czy można poprawić jakość starych nagrań wideo z kaset VHS, VHS-C, S-VHS, Video8, Hi8, Digital8 czy miniDV?

W sporym zakresie TAK. Właśnie pojawiły się nowe możliwości poprawy jakości archiwalnych nagrań wideo np. z kaset wideo VHS, małych VHS-C, S-VHS, Video8, Hi8, Digital8 czy miniDV. Wszystko to dzięki upowszechnieniu się programów opartych o algorytmy sztucznej inteligencji AI ! W związku z częstymi pytaniami od Państwa o możliwość poprawy jakości archiwalnych domowych filmów wideo uruchomiliśmy nową usługę poprawy jakości starych nagrań wideo z kaset video czy światłoczułych celuloidów Normal i Super 8mm. Procedura wygląda następująco:

KROK-1: Zaczynamy od doboru najodpowiedniejszego magnetowidu z TBC (Time base correction) tak aby już na wejściu sygnału uzyskać jak najlepszy rezultat. Ma to duże znaczenie dla analogowego zapisu wideo na kasetach typu: VHS, VHS-C, S-VHS, Video8, Hi8.

KROK-2: Przechwyt (digitalizacja) sygnału wideo analogowego czy cyfrowego odbywa się na komputerze wyposażonym w profesjonalną kartę firmy BlackMagic Design Intensity Pro 4K. Podczas przechwytu na stację roboczą materiał zapisywany jest bez żadnej kompresji, dla przykładu: 3 godziny materiału wideo (starej rozdzielczości SD 720x576px) to około 300 GB pliku!

KROK-3: Materiał wideo przechwytywany jest zgodnie ze standardem dla danej kasety, na przykład z tzw. z przeplotem (czytaj więcej) czy odpowiednią rozdzielczością. Wszystkie amatorskie kamery zapisujące obraz na taśmie magnetycznej (kasecie) robiły to z przeplotem! Jest wiele metod usuwania przeplotu, lepszych i gorszych. Obraz wideo bez przeplotu nazywany "progresywnym" jest współczesnym standardem używanym praktycznie wszędzie: TV, telefon, kamera wideo...). I tu, wkracza program sztucznej inteligencji, uruchomiony na stacji roboczej ze swoimi algorytmami sztucznej inteligencji usuwania nieporządanego przeplotu

KROK-4: Teraz nieskompresowany materiał wideo przepuszczamy jest przez program komputerowy oparty o algorytmy sztucznej inteligencji AI (nauczanie maszynowe). Aplikacja uruchomiona na silnej stacji roboczej, stara się:

  • usunąć w inteligentny sposób przeplot tak aby obraz wyjściowy był progresywny, tak jak współcześnie,
  • usunąć zaszumienie części obrazu, w szczególności partie z jednolitym płaskim kolorem np. niebo, czy bardzo ciemne partie obrazu gdzie szum został wprowadzony przez niedoskonałości dawnych czujników CCD w kamerach,
  • usunąć różne artefakty wynikające z kompresji MPEG np. przy zapisie na kasetach miniDV, HDV, tam na taśmie była stosowana mało stratna kompresja, 
  • powiększyć stary obraz wideo o rozdzielczości 720x576i przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji do współczesnych standardów, to znaczy do rozdzielczości HD 1280x720p, FullHD 1920x1080p pikseli lub nawet do UHD czy 4K, 8K. Program stara się dorobić brakujące piksele obrazu, takie które nigdy nie zostały zarejestrowane przez kamerę! Czasami daje to sztucznie wyglądające efekty a czasami bardzo dobre. Trochę zależy to od rodzaju ujęcia i jakości wejściowego materiału, im lepszy tym efekty są lepsze,
  • poprawić kontrast i ostrość obrazu,
  • wygładzić i oczyścić z szumu różne partie obrazu,
  • opcjonalnie zwiększyć płynność wideo podnosząc liczbę klatek na sekundę np. z 25 FPS do 50 FPS dla systemu PAL lub z 20 FPS dla celuloidów do 25 FPS. Tu także używane są algorytmy sztucznej inteligencji w dorabianiu czegoś co nie było zarejestrowane przez kamerę!

KROK-5 (opcjonalny): Można opcjonalnie na takim oczyszczonym materiale przeprowadzić montaż: usunąć niechciane sceny, zrobić cięcia, poprzestawiać ujęcia, dodać napisy czy prostą animację, czyli przeprowadzić tzw. montaż nieliniowy. Można także poprawić kolorystykę poszczególnych ujęć: rozjaśnić, przyciemnić, zmienić zabarwienie. Możliwa jest również edycja ścieżki dźwiękowej np.: regulacja głośności, likwidacja niechcianych szumów starej taśmy itp. Do pracy nad materiałem wideo używamy profesjonalnego programu DaVinci Resolve firmy BlackMagic Design.

KROK-6: Do tej chwili plik z wideo był bardzo dużej wielkości. Czas na zmniejszenie jego wielkości i zapisanie go we współcześnie używanym na TV, komputerze, smatfonie formacie MPEG-4 / MP4 z kompresją H264 lub H265. Operator dobiera tak stopień stratnej kompresji, aby zachować optymalną równowagę, między jakością filmu a jego końcową wielkością.

KROK-7 (konieczny): Przekazanie polepszonego przez AI i operatora materiału klientowi na nośniku takim jak: USB Pendrive, karta SD/miniSD, zewnętrznym dysku twardym lub zamieszczenie pliku do ściągnięcia na naszym prywatnym serwerze FTP w Internecie.

Istnieje możliwość wykonania bezpłatnej próbki polepszenia z Państwa materiału wideo.
Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy również do obejrzenia licznych przykładów polepszania jakości wideo
na naszym kanale YouTube oraz poniżej:

Ze względu na nietypowość usługi (duży nakład pracy operatora i duże wymagania co do sprzętu) cena ustalana jest indywidualnie w zależności od zakresu pracy przy materiale audio i wideo.

 

Powiązane artykuły