Kaseta miniDV
Tak wygląda mała kaseta miniDV

Jak wygląda mała kaseta wideo typu miniDV? Jak ją przegrać?

MiniDV – standard kaset wideo i urządzeń: MiniDV to nazwa kaset wideo i obsługujących je kamer wideo i magnetowidów, wprowadzona na rynek w 1995 roku przez firmę Sony. Kasety MiniDV mają rozmiar 66x48x12,2 mm i szerokość taśmy 6,5 mm.

Formaty zapisu wizji na MiniDV: Na kasetach MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV. Format DV jest najbardziej popularny i uniwersalny, format DVCAM jest używany głównie w profesjonalnych zastosowaniach, a format HDV umożliwia zapis wideo w wysokiej rozdzielczości.

Trwałość i zalety MiniDV: Nagrania wykonane na taśmach MiniDV mają trwałość szacowaną na około 20 lat (w dobrych warunkach przechowywania). Teoretycznie zapis jest więc trwalszy niż nośniki optyczne, takie jak DVD lub dyski twarde. MiniDV jest również łatwy w edycji, kopiowaniu i archiwizacji, dzięki cyfrowemu zapisowi sygnału.

Wyparcie MiniDV przez nowsze technologie: Kasety MiniDV zostały wyparte na rzecz zapisu wizji na kartach pamięci lub wbudowanym w kamerę dysku twardym. Te nowsze technologie oferują większą pojemność, szybszy dostęp do danych, mniejsze rozmiary i wagę, a także lepszą jakość obrazu i dźwięku.

Oczywiście można próbować samodzielnie przegrać taką kasetę na komputer, ale:

  • trzeba posiadać sprawną kamerę typu miniDV z wyjściem FireWire lub analogowym,
  • trzeba posiadać komputer z odpowiednią kartą do przechwytu sygnału wideo analogowego lub cyfrowego (karta FireWire),
  • na komputerze trzeba zainstalować odpowiednie oprogramowanie które tym zarządzi,

no i jeszcze trzeba poświęcić swój czas. Jeżeli nie macie go, to można taką usługę wykonać u nas. Zapraszamy. Mamy bardzo konkurencyjne ceny!

Poniżej film pokazujący kamerę miniDV oraz samą kasetę:

Powiązane artykuły