muzyczne kasety magnetofonowe
Kasety magnetofonowe

Czy przegrywacie stare kasety magnetofonowe na płyty CD lub do pliku MP3?

Tak. Przegrywamy stare kasety magnetofonowe do pliku cyfrowego typu: WAV, MP3 itp. Możemy także utworzyć płytę CD - Audio (Compact Disc). Istnieje możliwość utworzenia na płycie CD-Audio podziału na utwory, tak jak na komercyjnych płytach Compact Disc. Możemy również poddać nagranie prostej obróbce cyfrowej: zmiana głośności, odszumianie, zmiana barwy, usuwanie klików, trzasków...

Kasety magnetofonowe to nośnik dźwięku, który zdominował rynek muzyczny w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Pierwsze kasety zostały opracowane w latach 60-tych i były one przeznaczone przede wszystkim do nagrywania i odtwarzania dźwięków mówionych, takich jak rozmowy telefoniczne czy dyktanda. Jednak wraz z rozwojem technologii, kasety stały się popularnym nośnikiem muzyki.

Kasety magnetofonowe są wykonane z twardej plastikowej obudowy z dwoma otworami, na których osadzone są taśmy magnetyczne. Taśmy te były pokryte warstwą tlenku żelaza lub chromu, która umożliwiała nagrywanie i odtwarzanie dźwięku. Kasety miały różne długości i pojemności, ale najczęściej spotykane modele to kasetki które umożliwiały zapis 60, 90 lub 120 minut muzyki, mowy, dźwięku.

Kasety magnetofonowe były bardzo popularne w latach 80-tych, ponieważ były łatwe w użyciu, a także znacznie mniejsze i lżejsze od innych nośników, takich jak winyle czy płyty CD. Wielu ludzi nagrywało własne kasety z ulubionymi utworami, co umożliwiało słuchanie muzyki w podróży, w samochodzie czy w przenośnym odtwarzaczu kaset. A co się nagrywało na kasetach magnetofonowych w Polsce w tamtych latach możecie Państwo się dowiedzieć z tego interesującego filmu z kanału YouTube Towary Modne Pana Adama Śmiałka.

 

Powiązane artykuły